Wieluńskie forum - Wieluń - Gmina Wieluń

Wieluńskie forum - Wieluń - Gmina Wieluń


#1 2010-04-01 09:30:58

obserwator

Użytkownik

Punktów :   

Stacja kolejowa Wieluń-miasto zamknięta !

Stacja kolejowa Wieluń-Miasto została zamknięta dla podróżnych

Magdalena Kopańska


Poczekalnia zamknięta na kłódkę i nieoświetlone perony - to zastanie każdy pasażer, odjeżdżający pociągiem ze stacji Wieluń-Miasto. I to nie prima-aprilisowy żart.


Krystyna Kubacka z żalem rozstaje się ze swoją pracą. Ten budynek był jej drugim domem (© fot. Magdalena Kopańska)
Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij »
Praktycznie z dnia na dzień budynek stacji został zamknięty, podróżni będą więc musieli czekać na chłodzie i w deszczu.

Ludzie podróżujący pociągami, głównie w kierunku Poznania i Szczecina, nie kryją zaskoczenia.

- Nic nie słyszałem o tym, żeby mieli zamykać dworzec. Jak zobaczyłem kłódki na drzwiach, to wystraszyłem się, że pociąg w ogóle nie przyjedzie, a stacja już została zlikwidowana - dzieli się uwagami 21-letni student Piotr.

Jak Polskie Koleje Państwowe tłumaczą swoje działania? - Decyzja o zamknięciu poczekalni jest związana z zamknięciem kasy biletowej, której dzierżawcą były Przewozy Regionalne - lakonicznie odpowiada Maja Jakubowska z oddziału gospodarowania nieruchomościami PKP SA w Łodzi.

Z końcem marca skończyła się umowa na prowadzenie kasy z ajentem, opłacanym przez Przewozy Regionalne. Jeszcze do niedawna był cień szansy na to, że interes przejmie ktoś inny. Chętny się jednak nie znalazł, co nie dziwi poprzedniego ajenta.

- Nie opłacało mi się tu pracować. Przewozy Regionalne chciałyby, żeby człowiek robił to za grosze. Wytrzymałam osiem lat, ale teraz prowizja została tak zmniejszona, że nie pozostaje mi nic innego, jak zrezygnować - mówi Krystyna Kubacka. - Z zasiłku dla bezrobotnych będę miała więcej niż z tej kasy.

Zdezorientowani pasażerowie nie wiedzą, gdzie kupić bilet. - Będzie można to zrobić w pociągu bez dodatkowej opłaty - zapewnia Piotr Olszewski, rzecznik prasowy Przewozów Regionalnych.

Choć likwidacja kasy teoretycznie nie miała wpływu na zamknięcie poczekalni, PKP zdecydowało o wyprowadzce z budynku. Dlaczego?

- Nie chcemy, aby poczekalnia przekształciła się w noclegownię dla bezdomnych - podkreśla Maja Jakubowska i dodaje: - Decyzja odnośnie zagospodarowania dworca nie została jeszcze podjęta. Na razie zostanie on zamknięty właśnie dlatego, aby zapobiec dewastacji.

Mieszkańcy Wielunia nie mają jednak złudzeń. Pozostawienie budynku bez jakiegokolwiek nadzoru oznacza jego koniec. Obawiają się, że może tam powstać pijacka melina. Pasażerowie boją się też, że to zapowiedź zupełnej likwidacji stacji.

- Widać, że nikomu na tym nie zależy, żeby opłacało się podróżować koleją. Jak zamknęli poczekalnię, to gdzie ludzie mają się schować przed zimnem? - pyta pasażer, czekający na pociąg. - Komfort podróży koleją spada coraz bardziej. No i robi się tu niebezpiecznie, bo na uboczu nie ma żywej duszy.

To, co dało się zdemontować, zabrali już pracownicy kolei, a dokładnie poszczególnych spółek, bo PKP dawno jest podzielona na kawałki. Inna firma dba o dworzec, inna o tory, a jeszcze inna o oświetlenie.

Rzecz w tym, że o oświetlenie na stacji nie zadbał nikt.

- Na stacjach montuje się zegary, które włączają lampy na pół godziny przed odjazdem pociągu. Tu jednak nikt o tym wcześniej nie pomyślał - mówi demontujący licznik pracownik PKP Energetyka.

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.naruto5.pun.pl www.hajtownia.pun.pl www.arcots.pun.pl www.opelwloclawek.pun.pl www.administracjaug10.pun.pl