Wieluńskie forum - Wieluń - Gmina Wieluń

Wieluńskie forum - Wieluń - Gmina Wieluń


#1 2010-03-22 10:00:03

Zygmunt

Gość

Burmistrz Wielunia zignorował Radę Miejską?

Nieobecność burmistrza Wielunia na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej wywołała oburzenie radnych. Obrady dotyczyły podjęcia uchwały w sprawie przekazania skargi na burmistrza Mieczyława Majchera do właściwego organu.
- Chciałem zadać panu burmistrzowi pytanie w tej sprawie, ale nie mogę. Dlaczego go nie ma? Może nas ignoruje - dociekał radny Zbigniew Kucharczyk.

Przewodniczący Piotr Radowski wyjaśniał, że na dzień przed sesją komisja rewizyjna przeanalizowała skargę i stwierdziła, że organem właściwym do jej rozpatrzenia jest rada nadzorcza Przedsiębiorstwa Komunalnego.

-Burmistrz uznał więc, że jego obecność na dzisiejszej sesji jest zbędna - tłumaczył przewodniczący.

To nie przekonało radnych. - To naszym obowiązkiem, nie rady nadzorczej Przedsiębiorstwa Komunalnego, jest rozpatrzenie tej skargi - nie miał wątpliwości radny Jan Derbis.

Podobnego zdania była większość opozycyjnych rajców. Przypominali, że najważniejszym organem Przedsiębiorstwa Komunalnego, spółki ze stuprocentowym udziałem miasta, jest walne zgromadzenie, które reprezentuje jednosobowo burmistrz. Szef ratusza odpowiada przed Radą Miejską, dlatego zdaniem radnych jego obecność na sesji była niezbędna.

Spór po półgodzinnej przepychance postanowiła zakończyć radna Krystyna Szafarska, reprezentującą burmistrzowską Przyjazną Gminę. Wystąpiła z wnioskiem o zamknięcie dyskusji. Poparło ją 10 radnych, 7 było przeciw. Następnie przegłosowano skierowanie skargi do rozpatrzenia przez miejską spółkę.

Spór był jednak tak ostry, że radni zawzięcie dyskutowali jeszcze na schodach przed budynkiem Urzędu Miejskiego.

Daniel Sibiak -  D.L.

#2 2010-03-24 13:10:13

obserwator

Użytkownik

Punktów :   

Re: Burmistrz Wielunia zignorował Radę Miejską?

Wieluńscy radni radzą na okrągło

Marek Mikulski


Ostatnia sesja Rady Miejskiej została zwołana w trybie nadzwyczajnym. Choć program spotkania obejmował tylko jedną uchwałę, radni zawzięcie dyskutowali ponad pół godziny.


Sesja była zwołana w trybie pilnym, więc radni nie założyli krawatów (© Daniel Sibiak)

O co poszło tym razem? Otóż powodem zebrania była skarga na Przedsiębiorstwo Komunalne jaka wpłynęła na ręce przewodniczącego. Tydzień wcześniej radni wytknęli Piotrowi Radowskiemu, że skarg na burmistrza nie poddaje pod obrady i chcieli go nawet pozbawić funkcji.

- Jeśli skarga na burmistrza dotyczy prowadzonego postępowania administracyjnego, to należy ją przekazać organowi przed którym toczy się postępowanie. Jeśli tym organem jest burmistrz, to skargę przekazuję burmistrzowi. Inne skargi trafiają na sesje i rada rozstrzyga je w formie uchwały - cytuje przepisy przewodniczący Radowski.

Jego przeciwnicy w radzie powołują się jednak na pismo, które kilkanaście dni temu wpłynęło do Rady Miejskiej. Wojewoda zaleca w nim, by przekazywanie skargi miało formę uchwały. I tu powstaje prawne błędne koło. Kodeks Postępowania Administracyjnego mówi, że jeśli rada uzna, iż jest niewłaściwa do rozpatrzenia skargi, to najpóźniej w 7. dniu od jej wpłynięcia, musi podjąć decyzję i powiadomić skarżącego o przekazaniu skargi dalej. W tym czasie przewodniczący rady powinien ocenić skargę, zasięgnąć opinii radcy prawnego oraz Komisji Rewizyjnej i zwołać Radę Miejską. Problem w tym, że zgodnie z ustawą, radnych o sesji trzeba powiadomić też co najmniej tydzień wcześniej.

- Jedyne wyjście to sesje nadzwyczajne na wniosek 7 radnych, bo sam zwoływać ich nie mogę - dodaje Radowski.

Przewodniczący właśnie tak zrobił. Przekonał do złożenia podpisów pod wnioskiem 7 kolegów z rady. Na nadzwyczajnej sesji nie pojawił się jednak nikt z ratusza. Burmistrz uznał, że jego obecność podczas uchwalania przekazywania skargi nie jest konieczna, a to doprowadziło radnych do wrzenia. Co gorsza, w najbliższym czasie takie sesje będą się powtarzać.

- Zalecenie wojewody spowoduje paraliż naszej pracy - uważa radny Tadeusz Olejnik. - Będziemy w trybie pilnym zajmować się każdą rodzinną kłótnią, każdym sąsiedzkim sporem. Być może będziemy obradować co kilka dni.

Offline

#3 2010-03-24 23:50:44

Kaligula

Gość

Re: Burmistrz Wielunia zignorował Radę Miejską?

A ja myślę że czasy świetności pana Olejnika dawno minęły.
To towarzystwo musi sobie uświadomić ze wyborcą obiecało
zajmować się sprawami  miasta.
U schyłku tej kadencji jednak tego nie widać, tylko prywata
Energetyka Cieplna jest tego przykładem.

Co do burmistrza to za kilka miesięcy wyborcy wystawią mu rachunek.
Zastał gminę ponoć zapyziałą  a zostawi na skraju bankructwa.
Z niego taki manager  i ekonomista jak z koziej dupy trąbka.

#4 2010-03-25 10:10:24

Adamek

Gość

Re: Burmistrz Wielunia zignorował Radę Miejską?

Kaligula napisał:

A ja myślę że czasy świetności pana Olejnika dawno minęły.
To towarzystwo musi sobie uświadomić ze wyborcą obiecało
zajmować się sprawami  miasta.
U schyłku tej kadencji jednak tego nie widać, tylko prywata
Energetyka Cieplna jest tego przykładem.

Co do burmistrza to za kilka miesięcy wyborcy wystawią mu rachunek.
Zastał gminę ponoć zapyziałą  a zostawi na skraju bankructwa.
Z niego taki manager  i ekonomista jak z koziej dupy trąbka.

Co dla mista robił pan Mieczysław Majcher

żartobliwie zwany burmistrzem ???

#5 2010-03-25 12:01:43

kurtmeyer

Gość

Re: Burmistrz Wielunia zignorował Radę Miejską?

Adamek napisał:

Kaligula napisał:

A ja myślę że czasy świetności pana Olejnika dawno minęły.
To towarzystwo musi sobie uświadomić ze wyborcą obiecało
zajmować się sprawami  miasta.
U schyłku tej kadencji jednak tego nie widać, tylko prywata
Energetyka Cieplna jest tego przykładem.

Co do burmistrza to za kilka miesięcy wyborcy wystawią mu rachunek.
Zastał gminę ponoć zapyziałą  a zostawi na skraju bankructwa.
Z niego taki manager  i ekonomista jak z koziej dupy trąbka.

Co dla mista robił pan Mieczysław Majcher

żartobliwie zwany burmistrzem ???

Brawo panie M, laykaj pan ile wlezie poki mozna bo

juz niedlugo co, wybory, waciak i do robot spolecznych

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.swiat-cs.pun.pl www.administracjaug10.pun.pl www.hajtownia.pun.pl www.opelwloclawek.pun.pl www.naruto5.pun.pl