Wieluńskie forum - Wieluń - Gmina Wieluń

Wieluńskie forum - Wieluń - Gmina Wieluń


#1 2011-06-25 08:56:20

obserwator

Użytkownik

Punktów :   

Próba ciekawego widowiska w centrum Wielunia

Próba ciekawego widowiska w centrum Wielunia

2011-06-24, Aktualizacja: wczoraj 17:21

Naszemiasto.pl Daniel Sibiak, Zbyszek Rybczyński
Po południu w centrum Wielunia można było zobaczyć próbę widowiska "Bohater", które będzie można zobaczyć już dziś o godz. 22.
Widowisko "Bohater", opowiada historię doktora Zygmunta Patryna, dyrektora zbombardowanego w pierwszych minutach II wojny światowej wieluńskiego szpitala, który udzielał pomocy rannym. Historia bohaterskiego lekarza będzie pretekstem do opowieści o tragedii miasta z 1 września 1939 roku. Warto dodać, że doktora Patryna zagra znany aktor Łukasz Nowicki, który o swojej roli mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej.
– To piękne, że czasami może pojawić się propozycja taka jak ta, dzięki której jestem w Wieluniu. Propozycja po pierwsze interesującego tematu, po drugie zagrania wspaniałego człowieka. Jest co zagrać, mówiąc z aktorskiego punktu widzenia. Po trzecie wreszcie propozycję złożył mi Bogusław Wołoszański, którego bardzo cenię – mówi Łukasz Nowicki. – Szukałem w internecie informacji o Zygmuncie Patrynie i okazuje się, że nie ma prawie nic. Jest tylko informacja, że to był dyrektor szpitala i tak dalej. I to trzeba absolutnie zmienić. Trzeba ludziom powiedzieć,
co się wydarzyło w Wieluniu, przypomnieć tym, którzy zapomnieli i nauczyć tych, którzy wcześniej nie mieli okazji zapoznać się z tą historią. Ja na przykład nie wiedziałem, że w Wieluniu rozpoczęła się II wojna światowa, mimo że tak bardzo interesuję się historią. Ale cóż, mój profesor też nie wiedział.
Inscenizacja widowiska zostanie wzbogacona filmami archiwalnymi oraz specjalnie nakręconymi scenami odtwarzającymi wydarzenia tamtego czasu, wyświetlanymi na ekranach LED. Wszystko będzie się odbywać w otoczeniu przywróconych do życia z pomocą najnowocześniejszych środków technicznych budynków kościoła farnego oraz wieluńskiej synagogi. Symbolicznym przesłaniem ma być zaś zapalenie 1.200 świec i przekazanie ich mieszkańcom (tyle ofiar pochłonął hitlerowski nalot) w okolicach fary. Wszystkie efekty mieszkańcy będą mogli zobaczyć na telebimach. Widowisko, które będzie trwało 45 minut, zostanie nakręcone przez Telewizję Polską. Po zmontowaniu materiału powstanie film, który będzie można zobaczyć w telewizji w okolicach 1 września.
– Kiedy czytałem scenariusz widowiska „Bohater”, ciarki przechodziły mi po plecach. Jest napisany ręką wytrawnego scenarzysty i publicysty, jakim jest bez wątpienia Bogusław Wołoszański. Jeśli chodzi o postać doktora Patryna, to jest to nie tylko bohater lokalny, ale też narodowy. Doktor nie ucieka z bombardowanego szpitala, ale narażając swoje życie, ratuje innych. Moim zdaniem warto sobie zarezerwować 45 minut na spektakl – poleca Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
Warto dodać, że mieszkańcy oraz przyjezdni będą mogli śledzić widowisko „Bohater” w centrum miasta na dwóch dużych telebimach o pow. 24 mkw. Pierwszy zostanie ustawiony w parku, a drugi obok DH „Tęcza”. Wielkie ekrany będą także przy ulicy Sadowej, by można było dokładnie obejrzeć koncerty artystów oraz rekonstrukcję bitwy pod Mokrą. Nad bezpieczeństwem uczestników Teatru Historii będzie czuwało 60 ochroniarzy.

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.swiat-cs.pun.pl www.opelwloclawek.pun.pl www.arcots.pun.pl www.hajtownia.pun.pl www.administracjaug10.pun.pl